No products in the cart.

Tag Archives: balık yağı

Balık yağı faydaları

Öncelikle belirtmeliyiz ki ürünlerimiz insani tüketim için değildir !

Hamsi balık yağı içerisinde yüksek miktarda DHA ve EPA yağ asitleri barındırır . En iyi ve sağlıklı EPA-DHA yağ asitleri, soğuk denizlerde (buzulların olduğu ülkelerde) bulunan balıklardan elde edilmektedir.. Bizim ülkemiz sıcak iklim memleketi olmasından dolayı, maalesef hamsi balığı dışında başka bir balıkta EPA ve DHA değerleri daha azdır.
Balık yağı canlılar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde genel olarak şu faydalara sahip olduğu kanıtlanmıştır.
-Görme bozuklukları ve kan pıhtılaşması gibi problemlerin oluşumuna engel olur .
-Bağışıklık sistemini aşırı derecede güçlendirir
-Büyümeyi ve dokuların güçlenmesini sağlar
-Cilt rengini güzelleştirir , tüylerin daha sağlıklı olmasını sağlar , bakteriyel enfeksiyonlarda mücadeleye katkı sağlar
– Kemik yapısını düzenler , dinamik ve güçlü olmasını sağlar enerji verir
– Mide ve bağırsak sorunları için faydalıdır.
– Üreme oranını arttırır
– Canlının günlük ihtiyacı olan enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılar
– Sinir sisteminin uygun şekilde uygun şekilde gelişmesine katkıda bulunur .
– Kandaki yüksek kolesterol ( HDL ve LDL ) seviyesinin düşmesine yardımcı olur .
– Seboreik cilt enfeksiyonları , egzema gibi problemlerin omega yağ asitlerinin eksikliği olarak gösterilmiştir .

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Balık Unu nedir ?

Balık unu katkısız , saf ve organik olup içerisinde bulundurduğu %70-74 protein değeriyle canlıların hızlı bir şekilde büyümesinde önemli etkendir . Tüm canlılarda gelişimi hızlandırdığı ve verimi arttırdığı bilimsel veriler ile sabittir…

Balık unu genellikle çaça , ringa , morina ve hamsi gibi balıklardan elde edilmektedir . Ülkemizde bu amaçla kullanılan en önemli balık türü hamsidir . Balık unu içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda protein ve aminoasitler yanında omega -3 açısından oldukça zengindir. Yüksek sindirilme oranı sayesinde canlıların büyüme ve gelişimi dışında  bağışıklık sisteminin de güçlü olmasında önemli bir rol üstlenir .Bunun yanında faydalı olması, balık ununun maddi olarak ciddi bir şekilde artışına neden olmaktadır. Balık unu, yem olarak kullanıldığında oldukça kaliteli ve yüksek besin içeriği olan bir ham maddedir. Balık ununun maddi olarak pahalı olması nedeniyle genellikle diğer yemlere ek karışım olarak kullanılmaktadır. Balık unu, günümüzde olmasa da önceki zamanlarda bitkilerin yetiştirilmesi için gübre olarak kullanılmıştır. Günümüzde de ağaç yetiştiren kişiler tarafından gübre olarak kullanılmaz. Fakat bazı çiçeklerin yetiştirilmesinde gübreye çok ihtiyaç duyulduğu için balık unu kullanılabilir. Balık unu pişirme , presleme , ayırma ve kurutma adımlarıyla üretilmektedir . Pişirme ve presleme işleminden sonra “pres pastası” adı verilen katı kısım kurutuculara gider ve sıvı kısım (su + yağ) ayrılır . 100kg balıktan yaklaşık 20 kg balık unu elde edilir. Balık unu , yem sanayisinde olmazsa olmazların başını çekmektedir . Canlıların gelişiminde aktif rol oynayan çok değerli olan bu ürün insani tüketim için uygun değildir .

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kedi ve Köpekler için Balık Yağı ve Kullanımı

Değerli hobiciler, yazımızda kediler ve köpekler için balık yağı ne işe yarar eksi ve artılarını sizlerle paylaşacağız..

*Balık yağı kedi-köpek beslenmesinde olmazsa olmazdır !

Balık yağı kedi-köpeklerde görülen birçok ciddi hastalıklar üzerinde iyileştirici sonuçları olduğu yapılan araştırmalarla sabittir . Hep birlikte balık yağının iyi geldiği başlıca kedi-köpeklerimizden uzak olsun diyebileceğimiz rahatsızlıklara göz atalım.
Bağışıklık sistemi hastalıkları , kanser türleri, kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması,böbrek rahatsızlıkları, kalça çıkığı, diş ve diş eti rahatsızlıkları gibi…

Yapılan araştırmalarda , balık yağı içen kanser hastası kedi ve köpeklerin vücutlarındaki kanserli hücrelerin büyümesi yavaşlamış ve küçülmeye başladığı gözlemlenmiştir . Balık yağı bağışıklık sistemlerini olumlu etkilendiğinden ötürü yaşam standartları da olumlu yönde etkilenmiştir.Tüy ve deri hastalıklarına yatkın kedilerde , yine balık yağı iyileştirici etkilerde bulunduğu gözlenmiştir .

* Balık yağı düzenli ve belirlenmiş oranlarda verilmediği takdirde faydadan çok zarar sağlayabilir.

Kedi-köpeklerinizin ağırlıklarına , harcadıkları enerjiye ve kullandıklara yem-mamalara göre oranlarını arttırıp azaltmanız gerekebilir. Daha profesyonelce olması için veteriner ya da zooteknistlerden yardım alabilirsiniz.

* Balık yağları bitkisel ve hayvansal (balık) olarak değerlendirilir .
Kedi-köpeklerinizin fayda sağlayabilmesi için özellikle hayvansal (balık) içerikli ürünler tercih etmemiz daha uygun olacaktır .

Balık yağı , yani OMEGA-3 yağ asitleri EPA ve DHA maddelerini içeriyor. OMEGA-3 hayvansal ya da bitkisel kaynaklardan elde edilebilir. Hayvansal olarak balık yağı , bitkisel olarak keten tohumu buna örnek verebiliriz.
Ancak kedilerin vücudunda sindirilebilen Omega-3 yağ asitleri olarak hayvansal (balık) içerikli ürünler kullanılmalı diye düşünmekteyim . Piyasadaki kedi tüy şurupları ve diğer ürünler genelde hep keten familyasından , ketengillerden yani hayvansal yağlara göre daha alt kalite ürünlerdir.Bu demek değildir ki almayın,kullanmayın hiç kullanmamaktan iyidir lakin hayvansal olan ürünleri tercih etmenizde fayda vardır.Bu yüzden aldığınız ürünlerin içeriğine göz atmanız faydanıza olacaktır.

*Fayda görebilmek için 2-3 ay gibi bir süre sürekli ve belirli oranlarda kullanmak gerekir!

15 gün boyunca her gün verilebilir . Tüylerde düzelmeyi fark ettiğinizde balık yağı kullanımını haftada 2-3 güne düşürebilirsiniz. Bu arada hücresel bazda iyileşme ve fayda sağlanmaya başladığını siz fark etmeseniz de çevrenizdekiler fark edecektir.5-6 haftalık süre zarfında kedinizin parlak , yumuşak tüylerine ve sağlıklı derisine hoşgeldin diyebilirsiniz . Deride siz bu olumlu etkileri görene kadar hücrelerden organlara , bağışıklık sisteminden iskelet sistemine , sinir sistemine  kadar tüm sistemler üzerine olumlu etkileri olacaktır.

*Peki hiç mi yan etkisi yok?

Yan etkiler istatistiksel olarak çok az rastlanmış ama yine bahtsız bedevi dedikleri sizin olduğunu düşünerek söylemekte fayda var .
Deride ve kürkte aşırı yağlanma ve kepeklerin oluşumu gibi problem yaşarsanız balık yağını kullanmayı bırakın. Bazı kedilerin sindirim sistemi fazlasıyla duyarlı olabilir ve balık yağı olumsuz etkiler yaratabilir . Dışkısında problem olduğunu fark ederseniz de kullanmaya ara verin . Balık yağını kestiğinizde bu durum 5-10 günlük zaman zarfında düzelmesi gerekir. Düzelme olmazsa bir veterinere göstermekte fayda vardır .

 • * Nasıl ne oranda kullanılmalı ?
 •  5 ml . standart ölçülerde bir tatlı kaşığına denktir. Aynı şekilde standart ölçülerde bir çay kaşığı da 2,5 ml olup yarım ölçek anlamına gelmektedir.
  Kullanım Şekli ve Dozu:(canlı ağırlığına göre)
  2.5ml/ 5kg
  5 ml /10 kg
  10 ml /20-40 kg
  15 ml /40-60 kg
 • Belirlenen miktar enjektöre çekilerek ya da damlalık yardımıyla kedi ve köpeklere verilmesi hem pratik hem de ölçüm konusunda güvenilirdir ya da mamalarına dökebilirsiniz.
 • *Belki yoruldunuz okumaktan da sıkılmış olabilirsiniz en önemli konuyu en sona bıraktık . Okuduklarınızdan faydalanmak için bu bölümü daha dikkatli inceleyelim! Hangi balık yağını kullanacağınız çok önemli, zira yanlış veya kalitesiz ürün fayda sağlayacağına aksine üzüleceğiniz sonuçlar doğurabilir . Kaliteli ve saf olanını bulacaksınız . Aldığınız ürünlerin analiz değerleri ve yapıldığı balığı bilmeniz yine sizin yararınıza olacaktır.

Ağır metaller içeren derin su balıklarından elde edilen yağlardan uzak durmakta fayda vardır . Tercih edilmesi gereken balık türleri olarak , temiz su balığı yani çaça ,  sardalya , hamsi veya ringa balığı söylenebilir.

Değerli vaktinizi ayırıp yazımızı okudunuz , umarız size faydalı olabilmişizdir..

Tags: , , , , , , , , , , ,
X