No products in the cart.

Tag Archives: balık yağı ne işe yarar

Kedi ve Köpekler için Balık Yağı ve Kullanımı

Değerli hobiciler, yazımızda kediler ve köpekler için balık yağı ne işe yarar eksi ve artılarını sizlerle paylaşacağız..

*Balık yağı kedi-köpek beslenmesinde olmazsa olmazdır !

Balık yağı kedi-köpeklerde görülen birçok ciddi hastalıklar üzerinde iyileştirici sonuçları olduğu yapılan araştırmalarla sabittir . Hep birlikte balık yağının iyi geldiği başlıca kedi-köpeklerimizden uzak olsun diyebileceğimiz rahatsızlıklara göz atalım.
Bağışıklık sistemi hastalıkları , kanser türleri, kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması,böbrek rahatsızlıkları, kalça çıkığı, diş ve diş eti rahatsızlıkları gibi…

Yapılan araştırmalarda , balık yağı içen kanser hastası kedi ve köpeklerin vücutlarındaki kanserli hücrelerin büyümesi yavaşlamış ve küçülmeye başladığı gözlemlenmiştir . Balık yağı bağışıklık sistemlerini olumlu etkilendiğinden ötürü yaşam standartları da olumlu yönde etkilenmiştir.Tüy ve deri hastalıklarına yatkın kedilerde , yine balık yağı iyileştirici etkilerde bulunduğu gözlenmiştir .

* Balık yağı düzenli ve belirlenmiş oranlarda verilmediği takdirde faydadan çok zarar sağlayabilir.

Kedi-köpeklerinizin ağırlıklarına , harcadıkları enerjiye ve kullandıklara yem-mamalara göre oranlarını arttırıp azaltmanız gerekebilir. Daha profesyonelce olması için veteriner ya da zooteknistlerden yardım alabilirsiniz.

* Balık yağları bitkisel ve hayvansal (balık) olarak değerlendirilir .
Kedi-köpeklerinizin fayda sağlayabilmesi için özellikle hayvansal (balık) içerikli ürünler tercih etmemiz daha uygun olacaktır .

Balık yağı , yani OMEGA-3 yağ asitleri EPA ve DHA maddelerini içeriyor. OMEGA-3 hayvansal ya da bitkisel kaynaklardan elde edilebilir. Hayvansal olarak balık yağı , bitkisel olarak keten tohumu buna örnek verebiliriz.
Ancak kedilerin vücudunda sindirilebilen Omega-3 yağ asitleri olarak hayvansal (balık) içerikli ürünler kullanılmalı diye düşünmekteyim . Piyasadaki kedi tüy şurupları ve diğer ürünler genelde hep keten familyasından , ketengillerden yani hayvansal yağlara göre daha alt kalite ürünlerdir.Bu demek değildir ki almayın,kullanmayın hiç kullanmamaktan iyidir lakin hayvansal olan ürünleri tercih etmenizde fayda vardır.Bu yüzden aldığınız ürünlerin içeriğine göz atmanız faydanıza olacaktır.

*Fayda görebilmek için 2-3 ay gibi bir süre sürekli ve belirli oranlarda kullanmak gerekir!

15 gün boyunca her gün verilebilir . Tüylerde düzelmeyi fark ettiğinizde balık yağı kullanımını haftada 2-3 güne düşürebilirsiniz. Bu arada hücresel bazda iyileşme ve fayda sağlanmaya başladığını siz fark etmeseniz de çevrenizdekiler fark edecektir.5-6 haftalık süre zarfında kedinizin parlak , yumuşak tüylerine ve sağlıklı derisine hoşgeldin diyebilirsiniz . Deride siz bu olumlu etkileri görene kadar hücrelerden organlara , bağışıklık sisteminden iskelet sistemine , sinir sistemine  kadar tüm sistemler üzerine olumlu etkileri olacaktır.

*Peki hiç mi yan etkisi yok?

Yan etkiler istatistiksel olarak çok az rastlanmış ama yine bahtsız bedevi dedikleri sizin olduğunu düşünerek söylemekte fayda var .
Deride ve kürkte aşırı yağlanma ve kepeklerin oluşumu gibi problem yaşarsanız balık yağını kullanmayı bırakın. Bazı kedilerin sindirim sistemi fazlasıyla duyarlı olabilir ve balık yağı olumsuz etkiler yaratabilir . Dışkısında problem olduğunu fark ederseniz de kullanmaya ara verin . Balık yağını kestiğinizde bu durum 5-10 günlük zaman zarfında düzelmesi gerekir. Düzelme olmazsa bir veterinere göstermekte fayda vardır .

 • * Nasıl ne oranda kullanılmalı ?
 •  5 ml . standart ölçülerde bir tatlı kaşığına denktir. Aynı şekilde standart ölçülerde bir çay kaşığı da 2,5 ml olup yarım ölçek anlamına gelmektedir.
  Kullanım Şekli ve Dozu:(canlı ağırlığına göre)
  2.5ml/ 5kg
  5 ml /10 kg
  10 ml /20-40 kg
  15 ml /40-60 kg
 • Belirlenen miktar enjektöre çekilerek ya da damlalık yardımıyla kedi ve köpeklere verilmesi hem pratik hem de ölçüm konusunda güvenilirdir ya da mamalarına dökebilirsiniz.
 • *Belki yoruldunuz okumaktan da sıkılmış olabilirsiniz en önemli konuyu en sona bıraktık . Okuduklarınızdan faydalanmak için bu bölümü daha dikkatli inceleyelim! Hangi balık yağını kullanacağınız çok önemli, zira yanlış veya kalitesiz ürün fayda sağlayacağına aksine üzüleceğiniz sonuçlar doğurabilir . Kaliteli ve saf olanını bulacaksınız . Aldığınız ürünlerin analiz değerleri ve yapıldığı balığı bilmeniz yine sizin yararınıza olacaktır.

Ağır metaller içeren derin su balıklarından elde edilen yağlardan uzak durmakta fayda vardır . Tercih edilmesi gereken balık türleri olarak , temiz su balığı yani çaça ,  sardalya , hamsi veya ringa balığı söylenebilir.

Değerli vaktinizi ayırıp yazımızı okudunuz , umarız size faydalı olabilmişizdir..

Tags: , , , , , , , , , , ,

Balık unu ve Balık yağı Genel olarak hayvanlara yararları ve zararları

Değerli hobiciler , sizlere hayvanlar için protein ve yağ asitlerinin öneminden bahsedeceğiz keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle başlıyoruz

* PROTEİN NEDİR ? NE İŞE YARAR ?

-Protein hücre yapısını korur, büyümeyi sağlar, vitaminlerin, hormonların transferine ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur
-Protein vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereklidir.
-Tüylerin , tırnakların beslenmesi ve sağlıklı uzaması, dökülen tüylerin yerine yenisinin yapılması için proteinler karaciğerden bu yerlere kan yoluyla ulaştırılır
-Yağ ve karbonhidratlar vücuda enerji sağlayabilir ancak sistemin bu enerjiyi doğru ve dengeli kullanabilmesi için proteine ihtiyaç vardır.

* PROTEİN EKSİKLİĞİNİ NASIL ANLARIM ?

-Halsizlik ve kas kaybından kaynaklanan aşırı kilo kaybı olabilir.
-Amino-asitler iyileşme süreci için gerekli olduğundan protein eksikliğinden iyileşme süreci uzar.

*PROTEİN İÇEREN ÜRÜNLER NELERDİR ?

-Protein açısından zengin bitkisel kaynaklar ; Tahıllar ve soya, mercimek, kuru fasulye, bezelye gibi sebzelerdir.
*Bitkisel protein kaynakları hayvansal olanlar kadar besin değerlerine sahip değildir. Bunun nedeni de amino asit değerleriyle alakalıdır.
-Protein açısından zengin hayvansal kaynaklar olarak ; Balık unu, yumurta, soya unu,krill unu,et- kemik unu sayabiliriz.
*BALIK YAĞI NE İŞE YARAR ?
-Bağışıklık sistemini aşırı derecede güçlendirir
-Büyümeyi ve dokuların güçlenmesini sağlar
-Cilt rengini güzelleştirir , tüylerin daha sağlıklı olmasını sağlar , bakteriyel enfeksiyonlarda mücadeleye katkı sağlar
-Kemik yapısını düzenler , dinamik ve güçlü olmasını sağlar enerji verir

*FAZLA MİKTARDA PROTEİN VE YAĞ TÜKETİMİNİN NE GİBİ ZARARLARI VARDIR?

-Aşırı protein tüketimi vücutta yağ olarak depolanabilir.
-Fazla protein tüketimi özellikle ishal gibi durumlar oluşturabilir
-Karaciğer enzimlerinde artış ve ölümlere varabilecek sonuçlar
-Beslenme eksikliğine neden olur
-Böbrek problemleri. Yüksek protein uzun süreli yapılması böbreklere zarar verir
-E vitamini takviyeleri ile kullanılmamalı.Buğday tohumu yağı, ay çiçek yağı, mısır ve soya gibi bitkisel yağlar E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu ürünlerde kullanılması vücuda zarar verir
-Eğer balık yağını çok fazla tüketirseniz ve bağışıklık sisteminizde sorun varsa, bağışıklık sistemleri bozuk olan ve yüksek dozda omega-3 yağ asitleri verilen farelerde kolon kanseri gelişmiştir.

*Omega – 3 kaynakları olarak ; Balık yağı , keten tohumu , taze fesleğen , ceviz yağı , soya yağı sayabiliriz.
*Protein kaynakları olarak ; balık unu(%60-77) , yumurta(%13), soya unu(%43-51) ,krill unu(%60-70) , kemik unu(%45-54) sayabiliriz.

Tags: , , , , , , , , , ,
X