Kanatlılarda Tüy Yeme – Tüy Dökümü ve Yumurta Yeme Alışkanlıkları

Değerli hobiciler ,
sizlere kanatlılarda tüy dökümü , tüy ve yumurta yeme alışkanlıkları hakkında bir yazı hazırladık . İyi vakit geçirmeniz dileğiyle , umarım faydalı olabilmişizdir . Hayırlı , bereketli üretimler ve helalinden bol kazançlar dileriz..

Tüy Dökümü :
Kanatlıların tüyleri, vücuda koruma ve ısı sağlama açısından çok önemli roller üstlenmektedir. Aşırı tüy kaybına maruz kalan ette enfeksiyonlar ya da dokularda morluklara yol açan yaralanmaların meydana gelme olasılığını artar ve buna ek olarak, vücut sıcaklığını korumak için daha fazla enerji gerekir. Aşırı tüy kaybı olan kanatlılarda, vücudun ısıyı dengelemek için gerekli enerjiyi üretmek için daha fazla yem tüketimine ihtiyaç duyacaktır.Doğal olarak bu durum , yem masraflarının artmasına yol açacaktır.
Tüy dökümü doğal bir süreçtir .Bir kaç hafta sürdüğü gibi , birkaç ay da sürebilir .Tedirgin olmaya gerek yok lakin uzun süren tüy dökülmeleri yetersiz ve dengesiz beslenmenin bir sonucu olarak önümüze çıkabilir. Sonbahar mevsiminde güneş ışığı süresinin azalmasıyla tüy dökümünün başlamasını tetiklenecektir. Tüy kaybının sonbahar ya da kış mevsiminde ortaya çıkması ve yeni tüyler görünmesi birkaç ay sürmesi halinde, kanatlılarınız doğal bir tüy dökme sürecine girmiştir .

Yetersiz Beslenme :

Tüylerin sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesi ve korunması için proteinler, amino asitler, vitaminler ve minerallerin yeterli miktarda alınması gereklidir. Kanatlıların yaşına ve türüne uygun olarak hazırlanmış dengeli bir yem rasyonu, tüy büyümesini ve korunmasını sürdürmesi için gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayacaktır . Büyümenin daha hızlı olduğu dönemlerde daha yüksek düzeyde proteine ihtiyaç vardır. Yetişkinlik döneminde ise, vücut ağırlığını ve tüy büyümesini sürdürmek için gereksinim duydukları protein miktarı daha düşüktür. Etlik ve yumurta üretimi için yetiştirilen kanatlıların gereksinim duyduğu protein, enerji ve mineral düzeyleri, farklı olacaktır.

Tüy Gagalama ve Tüy Çekme :

Kanatlıların tüy kaybı, bazen de diğer kanatlıların tüyleri gagalaması ve çekmesiyle bağlantılı olabilir. Buna sebep en büyük etken yetersiz beslenme ve protein açığıdır . Bazen de siz tüm şartları yerine getirseniz de bu kaybı engelleyemezsiniz. Bu da sürü içinde yer alan diğer kanatlıların agresif ve karakteristlik özelliklerinden kaynaklanabilir . Tüy gagalama ve çekme öğrenilmiş bir davranış olabilir ve çoğunlukla , sürünün bir ya da birkaç üyesinin bu davranışı göstermesinin bir sonucudur . Bu durum, sürünün diğer üyelerine de yayılan bir alışkanlık haline gelebilmektedir. Çünkü kanatlılar meraklı canlılardır biri ne yaparsa diğeri de onu taklit eder.Böyle bir olay varsa öncelikle ayrı kafeslere ayırıp gözlemlemek gerekir. Durum hala aynı şekilde devam ediyorsa tırnak makası ile gagalarını kesebilirsiniz.Lakin diline dikkat edilmeli gagayı keserken dile zarar vermeyelim.

Yumurta Yeme alışkanlığı :

Canlıların yumurta yemelerinin başlıca nedeni ; vücuttaki protein , kalsiyum vb. kaybını telafi etmektir .(Tabi bu tüm canlılar için geçerli değildir kimisi bunu alışkanlık haline getirmiş olabilir) Yumurtalar civciv oluşması içindir . Yani yumurtlayan tavuk bünyesinde barındırdığı hayati öneme sahip ; proteinler, tuzlar ,vitaminler ve mineralleri yumurtaya aktarır ki bir civciv oluşabilsin. Hal böyle olunca yumurtlayan kanatlı kuvvet , enerji olarak eksi duruma düşer. Bu yüzdendir ki kendi yumurtalarını ve diğer canlıların tüylerini yemeleri. Yumurta yemeyi önlemek için de gagalarını kesebilirsiniz . Az önce de belirttiğimiz gibi bakım ve beslenme konusunda eksiksiz de olsalar bu olayları alışkanlık haline getiren kanatlılar da yok değil .

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,